זה קרה לנו, או למישהו שאנחנו מכירים לפחות פעם אחת (או יותר למוכשרים שבנינו). הנייד שלנו, מחליק מהיד הישר לתוך שלולית בחורף, נופל לכיור, נשכח בתוך המכנס ונכנס למכונת הכביסה, קופץ איתנו לשחייה בבריכה או בים, סופג מקלחת של בירה באדיבות אחד החברים השיכורים שלנו בעת בילוי בפאב ואם כל זה לא מספיק, הנייד היקר שלנו צולל לתוך האסלה ברגע של חוסר תשומת לב..

בלא מעט מהמקרים לצערנו, נצטרך להיפרד מהנייד שלנו ולהחליפו בחדש. אך אם נהיה מספיק זריזים, ייתכן ונוכל להציל אותו ולהמנע מהחלפתו.
במדריך הבא אתן לכם מספר טיפים של מה לא לעשות ומה כן לעשות, במקרה של מפגש נוזלים עם הנייד.

Wet Cellular

חשוב לציין, שברוב המכשירים הניידים כיום, ישנה מדבקה פנימית, אשר מחליפה צבע במצב של רטיבות. מה שאומר שברגע שתגיעו למעבדת שירות, גם אם המכשיר היה באחריות, אז הוא כבר לא, מכיוון שהאחריות לא מכסה על נזקי נוזלים.

אם אתם ברי מזל, ועדיין לא הספקתם להרטיב את הנייד שלכם, כדאי שבכל זאת תקראו את הטיפים הבאים, כדי שביום שזה יקרה לכם או לחברכם תוכלו לדעת מה לעשות בכדי להמנע ככל שניתן מנזקים גדולים יותר.

כמו כן, לא בכל המקרים נצליח להציל את הנייד שלנו, מכיוון שלנוזלים שונים ישנם תגובות שונות בשילוב עם חשמל. לדוגמא, כאשר הנייד שלנו יגיע בשילוב עם מי ים, כנראה מאוד שיכנסו למכשיר גם גרגרי חול וכמובן מלח, אשר עלולים לגרום לנזק רב יותר ממים רגילים או אלכוהול. לכן במקרה שכזה, למרבה ההפתעה, רצוי לשטוף את המכשיר עם מי ברז רגילים ורק לאחר מכן לטפל בו לפי הטיפים שמצויינים פה בהמשך.
אבל על כל מקרה שלא יהיה, לא כדאי להרים ידיים מהר.

*אין במדריך זה התחייבות להצלת המכשיר שברשותכם, כל המידע במדריך זה בגדר המלצה בלבד, במידה ואינכם בטוחים בביצוע התהליך יש להתייעץ עם טכנאי מוסמך.

מה לא לעשות

 1. למרות שבאופן טבעי, הפן הבייתי נראה הכי הגיוני לשימוש, אז במקרה זה אל תשמשו בו. מכיוון, שהכנסת אוויר בעוצמה לתוך הנייד, עלולה לגרום למים להכנס למקומות עמוקים יותר ולהזיק הרבה יותר. סעיף זה מתייחס לפן במצב גם של קור וגם של חום.
 2. אין לחמם את הנייד באמצעות שום מכשיר כגון: תנור, טוסטר אובן, מפזר חום וגם לא ע"י אור שמש ישירה. הסיבה, החום עלול לגרום להתאדות של הנוזלים ועיבוי מחדש במקומות אחרים בנייד ובכך לגרום לנזק נוסף וחמור יותר. בנוסף, חימום יתר עלול להמיס את חלקי הנייד.
 3. בהמשך לסעיף הקודם, אין להכניס את הנייד למיקרו לצורך ייבוש בשום אופן, המיקרו ידוע בכך שהוא לא אוהב רכיבים מתכתיים ובפרט אלקטורנים.

מה כן לעשות

 1. חלקי הנייד שלכם סגורים היטב, אבל הנוזלים יכולים לחדור פנימה במהירות, כ 20 שניות או פחות, לכן יש להוציא את הנייד במהירות מהנוזלים. בשום אופן אין להפעיל את הנייד, שכן קצרים חשמליים עלולים להיווצר. בכל מקרה שכזה, יש להניח שחדרו מים למכשיר ויש לדאוג לייבוש שלו.
  01 Save A Wet Cell Phone
 2. שלב מאוד חשוב בתהליך, לא להכנס ללחץ. יש סיכוי שלא קרה יותר מידי נזק לנייד אם הוצאנו אותו מהנוזלים מייד. אם לקח לנו הרבה זמן להגיב למצב (הנייד נמצא בתוך מכונת הכביסה), אז יש קצת יותר סיבה לדאגה, אבל עדיין יש עוד סיכוי, וכדאי שנמשיך בתהליך הייבוש לפי המדריך.
  02 Save A Wet Cell Phone
 3. חשמל ומים לא הולכים ביחד. הם יוצרים קצרים חשמליים וקורוזיה של החלקים המוליכים, ומתפתחים במהירות בעת מגע של נוזלים עם חשמל. לכן הדבר הראשון שנעשה, נפרק את הסוללה ונייבש אותה באמצעות מטלית יבשה. במידה ואין באפשרותכם אפשרות לגשת לסוללה ולפרק אותה (כמו במכשיר האייפון), כבו את המכשיר לחלוטין.
  03 Save A Wet Cell Phone
 4. הוציאו את כרטיס הסים וכרטיס הרחבת הזיכרון (במידה וקיים בנייד שלכם). לאחר ההוצאה ייבשו אותם היטב והניחו בצד, עד לשלב סיום כל התהליך.
  04 Save A Wet Cell Phone Heb
 5. הסירו מהנייד כל אביזר שהוספתם (כיסוי מכשיר, תליון) ופנו כמה שיותר פתחים וחריצים חיצוניים, זאת בכדי שנוכל לייבשם.
  05 Save A Wet Cell Phone Heb
 6. בעזרת מטלית יבשה ונטולת סיבים (פלנלית, סנו רב-מגבת, מטלית לניקוי משקפיים), נגבו חיצונית את כל חלקי הנייד וייבשו אותו היטב מכל הנוזלים. הקפידו לא להזיז את הנייד בצורה מוגזמת, שכן מצב כזה עלול לגרום למים לחדור פנימה.
  06 Save A Wet Cell Phone Heb
 7. אם יש לכם אפשרות, קחו שואב אבק וכוונו את הפיה לעבר כל החריצים והאזורים הפתוחים בנייד (חריצי זיכרון, רמקולים, שקע אוזניות), במטרה לשאוב את שאריות הנוזלים שחדרו פנימה. כדי לבצע פעולה זו, החזיקו את פיית שואב האבק בכל אזור כ 20 דקות ובמרחק של כ 10 ס"מ מהנייד. מרחק קרוב יותר, עלול לגרום לחשמל סטטי, אויב נוסף של רכיבים אלקטרונים. כמו כן, מזכיר לכם אין להשתמש בפן, ראו סעיף 1 בחלק "מה לא לעשות".
  07 Save A Wet Cell Phone
 8. במידה ואתם מרגישים בטוחים בעצמכם ובעלי ידע טכני, פרקו את חלקי הנייד, עד לרמה בה אתם מרגישים בטוחים, ייבשו אותם בעזרת מטלית יבשה והמשיכו לשלב הבא. במידה ואתם לא מעוניינים לפרק את הנייד, דלגו ישר לשלב הבא
  11 Save A Wet Cell Phone
 9. כעת יש להשאיר את הנייד למשך הלילה בתוך כלי סגור עם חומר סופג מים, החומר המועדף הוא, שקיות סיליקה, כאלו המצויות בדר"כ באריזות בגדים, נעליים ומוצרי אלקטרוניקה.
  Silica Gel PacketsSilica Gel Pack
  במקרה ואין ברשותכם כאלו שקיות, ניתן להשתמש באורז לבן יבש (לא מבושל). יש למלא את הכלי בחומר הסופג שמצוי ולהניח עליו את הנייד. מידי כמה שעות מומלץ להפוך את הנייד בכדי לאפשר לכל הצדדים להחשף לחומר הסופג.
  הערה, במידה והשתמשתם באורז, לא מומלץ לקבור את הנייד בתוכו. מכיוון שחלקיקי אבק אורז עלולים לחדור לנייד ולהזיק לו.
  08 Save A Wet Cell Phone
 10. השלב האחרון הגיע, הרכיבו חזרה את כל חלקי הנייד, החזיקו אצבעות ונסו להפעיל את הנייד.
  במידה והכל עובד בצורה תקינה, מזל טוב !
  10 Save A Wet Cell Phone
  אם הנייד מסרב להדלק, הוציאו את הסוללה, חברו את הנייד לחשמל ונסו להפעילו שוב. במידה והכל עובד בצורה תקינה, יש להחליף סוללה (לא בכל הניידים ניתן לבצע פעולה זו).
  במידה ועדיין ישנה בעיה, התייעצו עם טכנאי

מדריך זה אומנם מופנה לסלולרים, אך הוא מתאים לכלל הגאדג'טים והמכשירים האלקטרונים שברשותנו.

האם מדריך זה עזר לכם? יש לכם טיפ נוסף ? שתפו אותנו בתגובות

מקור [wikiHow]